Inwestycje alternatywne

Jak zacząć inwestowanie w pożyczki internetowe?

Czy kiedykolwiek pożyczyłeś pieniądze rodzinie lub przyjaciołom? Zapewne wiesz, jak trudno jest odzyskać pieniądze od ludzi, nawet których znasz osobiście. Z drugiej strony zysk rzędy 10-17% rocznie na pożyczaniu wydaje się być atrakcyjny. Platformy P2P ułatwiają zarabianie pieniędzy na pożyczaniu i ograniczają wiele ryzyk np. windykacją dłużników zajmuje się firma pożyczkowa.

Jeśli masz zdolność i chęć do udzielania pożyczek, pożyczki peer-to-peer (P2P) mogą być właściwym miejscem. P2P to rynek internetowy, na którym pożyczkodawcy mają dostęp do osób potrzebujących pożyczki. Pożyczkobiorcy na platformach P2P są wpisywani na listę po wielu analizach i weryfikacjach. Stopy procentowe są obliczane przez zautomatyzowany system oceny kredytowej, który wykorzystuje informacje osobiste i finansowe dostarczone przez kredytobiorców. Pożyczkodawcą może zostać każdy powyżej 18 roku życia, posiadający ważne konto bankowe i dowód osobisty.

Oto przewodnik krok po kroku, jak dokonać pierwszej inwestycji P2P:

1. Wybierz platformę pożyczkową

Wybierz wiarygodną platformę inwestycyjną  korzystając z wiarygodnych zestawień i rankingów platform pożyczkowych. Przeczytaj także informacje o danej platformie oraz stosowanych mechanizmach ochrony przed ryzykiem. Ważna w kontekście inwestowania jest także wiarygodność firm pożyczkowych, które znajdują się na platformie. Platformy z reguły badają sytuację finansową firm pożyczkowych, których pożyczki są dostępne do inwestycji aczkolwiek własna analiza lub korzystanie z niezależnych źródeł analiz pozwoli ci jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko niewypłacalności firmy pożyczkowej. Niektórzy inwestorzy jak np. Rekin Finansów dzielą się z czytelnikami VIP swoim portfelem inwestycyjnym i własnymi analizami ryzyka pożyczkodawców.

2. Zarejestruj się na platformie

Podczas rejestracji zostaniesz poproszony o wprowadzenie podstawowych informacji w celu utworzenia konta inwestycyjnego i dostarczenia kopii dowodu osobistego czego wymagają europejskie przepisy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy.

3. Wpłać środki na konto inwestycyjne

Kiedy już zostaniesz zweryfikowany, musisz wpłacić przynajmniej trochę pieniędzy zanim zaczniesz inwestować. Istnieją 3 sposoby na wpłatę pieniędzy, przelew bankowy, bramka płatnicza lub karta płatnicza.

4. Wybierz pożyczki lub automatyczną strategię inwestycyjną

Inwestowanie ręczne jest zdecydowanie najbardziej aktywnym sposobem inwestowania w pożyczki na platformach pożyczkowych. Do ręcznego inwestowania dochodzi się poprzez wejście w menu „inwestuj” . Następnie można wejść na rynek pierwotny lub wtórny.

Jeśli jesteś nowy na platformie, skorzystaj z rynku pierwotnego, ponieważ rynek wtórny może zawierać złe pożyczki, których inwestorzy chcą się pozbyć.

Jak inwestować w pożyczkę ręcznie?

Kiedy wchodzisz na rynek pierwotny, masz do wyboru opcje sortowania, kiedy próbujesz znaleźć pożyczki.

jak inwestować samodzielnie w pożyczki

Opcje sortowania zawierają bardzo cenne filtry, które Ty jako inwestor możesz wykorzystać do zminimalizowania swojego ryzyka. Możliwe jest filtrowanie według walut, inicjatorów pożyczek, typów pożyczek, ratingu inicjatora pożyczki, gwarancji odkupu, statusu pożyczek i wielu innych.

Jak wybrać automatyczną strategię inwestycyjną?

Prawie każda dobra platforma Inwestycyjna ma także automatyczne strategii inwestowania dzięki którym nie musisz uczestniczyć w wyborze konkretnych pożyczek i firm pożyczkowych. Zrobi to za ciebie algorytm platformy według  twojego wyboru profilu ryzyka.  zazwyczaj i mniejsze ryzyko tym mniejszy zysk  w inwestowania.

Podsumowanie

Założyłeś teraz konto na platformie pożyczkowej, zweryfikowałeś swoją tożsamość, zdeponowałeś środki i przeglądnąłeś strategie inwestycyjne. Jesteś teraz w pełni gotowy do testu, co działa najlepiej dla Ciebie.

Użycie opcji auto-inwestycji z ustawieniami, które uważasz za odpowiednie dla pasywnego doświadczenia inwestycyjnego.