Podstawy Bitcoin

Jak działa Blockchain?

W przypadku walut cyfrowych, takich jak bitcoin, który był pionierem technologii, transakcje są rejestrowane we wspólnej księdze publicznej – wszechstronnym blockchainie. Waluta (lub umowa lub inna wymiana informacji) nie jest kontrolowana przez centralną jednostkę, taką jak bank, ale zarządzana jest przez społeczność internetową. Członkowie posiadający potężne komputery są zachęcani do utrzymywania rejestru transakcyjnego przez „weryfikację łańcucha blokującego” – innymi słowy, przez rozwiązywanie złożonych równań matematycznych i dodawanie kolejnego „bloku” transakcji do istniejącego łańcucha. Bitcoin to proces nazywany „wydobywaniem”, ponieważ weryfikator jest nagradzany nowymi bitcoinami.

W wielkim skrócie można powiedzieć, że transakcja Bitcoinem jest autoryzowana przez tysiące różnych komputerów, za pomocą  skomplikowanych szyfrów. To sprawia, iż transakcji nie da się „podrobić” ani oszukać kogoś ponieważ bardzo wiele zdecentralizowanych komputerów, z wielką mocą procesorów musiałby jednogłośnie stwierdzić, że transakcja jest prawidłowa, podczas gdy jest nieprawidłowa. Dodatkowo każdy block jest unikalnym szyfrem i nie ma możliwości aby szyfr się potworzył – jst on unikalny.

Ilość bicoinów w systemie również jest z góry określona i nie ma czegoś takiego jak dodruk pieniądza. Możliwe jest tylko dzielenie bitcoinów na mniejsze części (przeczytaj dokładnie co to jest bitcoin) Blockchain sprawił, że inwestorzy tak bardzo docenili wartość tej waluty, która w przeciwieństwie do tradycyjnych walut nie traci na wartości, a wręcz odwrotnie – zyskuje.

Zasada działani blockchain jest prosta
Infografika z forexmagnet.com

Jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej o blockchain możesz zobaczyć poniższy film: