Podstawy Bitcoin

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin to forma cyfrowej waluty, tworzona i utrzymywana elektronicznie. Nikt go nie kontroluje. Bitcoiny nie są drukowane, tak jak w dolarach czy euro – są produkowane przez ludzi i coraz więcej firm, obsługujących komputery na całym świecie, za pomocą oprogramowania rozwiązującego problemy matematyczne.

Jest to pierwszy przykład rosnącej kategorii pieniądza zwanej krypto-walutą.

Czym różni się Bitcoin od zwykłych walut?

Bitcoin może być używany do kupowania rzeczy drogą elektroniczną. W tym sensie jest jak konwencjonalne dolary, euro czy jeny, które są również przedmiotem handlu cyfrowego.

Jednak najważniejszą cechą bitcoina i tym, co odróżnia go od konwencjonalnych pieniędzy, jest to, że jest zdecentralizowany. Żadna pojedyncza instytucja nie kontroluje sieci Bitcoin. To uspokaja niektórych ludzi, ponieważ oznacza to, że duży bank nie może kontrolować swoich pieniędzy.
Kto to stworzył?

Twórca oprogramowania o nazwie Satoshi Nakamoto zaproponował bitcoin, który był elektronicznym systemem płatności opartym na matematycznym dowodzie. Pomysł polegał na stworzeniu waluty niezależnej od jakiegokolwiek organu centralnego, transferowanej elektronicznie, mniej lub bardziej natychmiastowo, z bardzo niskimi opłatami transakcyjnymi.
Kto to drukuje?

Nikt. Ta waluta nie jest drukowana fizycznie w cieniu przez bank centralny, niezwiązana z populacją i nie ustanawiająca własnych reguł. Banki te mogą po prostu wygenerować więcej pieniędzy na pokrycie długu publicznego, a tym samym dewaluację ich waluty.

Bitcoin jest tworzony cyfrowo przez społeczność ludzi, do której każdy może się przyłączyć. Bitcoiny są „wydobywane”, wykorzystując moc obliczeniową w rozproszonej sieci.

Sieć ta przetwarza również transakcje dokonywane za pomocą wirtualnej waluty, skutecznie czyniąc Bitcoin własną siecią płatniczą.
Więc nie możesz wymieniać nieograniczonych bitcoinów?

Zgadza się. Protokół bitcoinowy – zasady, które sprawiają, że bitcoin działa – mówią, że tylko 21 milionów bitcoinów może kiedykolwiek zostać stworzonych przez górników. Jednak monety te można podzielić na mniejsze części (najmniejsza podzielna kwota to sto milionów bitcoinów i nazywana jest „Satoshi” po założycielu bitcoina).

Na czym opiera się bitcoin?

Konwencjonalna waluta została oparta na złocie lub srebrze. Teoretycznie wiedziałeś, że jeśli oddasz w banku dolara, możesz odzyskać trochę złota (chociaż w praktyce to nie zadziałało). Bitcoin nie jest jednak oparty na złocie; opiera się na matematyce.

Na całym świecie ludzie używają oprogramowania, które podąża za matematyczną formułą do produkcji bitcoinów. Formuła matematyczna jest swobodnie dostępna, aby każdy mógł ją sprawdzić.

Oprogramowanie jest również open source, co oznacza, że ​​każdy może spojrzeć na niego, aby upewnić się, że robi to, co ma.
Jakie są jego cechy?

Bitcoin ma kilka ważnych funkcji, które odróżniają go od walut wspieranych przez rząd.

1. Jest zdecentralizowany

Sieć bitcoin nie jest kontrolowana przez jeden organ centralny. Każda maszyna, która kopie bitcoiny i przetwarza transakcje, stanowi część sieci, a maszyny współpracują ze sobą. Oznacza to, że teoretycznie jeden organ centralny nie może majstrować przy polityce pieniężnej i powodować krachu – lub po prostu decydować się na zabieranie ludziom bitcoinów, ponieważ Bank Centralny zdecydował się na Cyprze na początku 2013 r. część sieci jest niedostępna z jakiegoś powodu, pieniądze wciąż płyną.

2. Jest łatwy w konfiguracji

Konwencjonalne banki sprawiają, że przeskakujesz przez obręcze, aby otworzyć konto bankowe. Założenie konta handlowca do zapłaty to kolejne zadanie kafkowskie, obarczone biurokracją. Możesz jednak ustawić adres bitcoin w kilka sekund, bez zadawania pytań i bez opłat.

3. Jest anonimowy

Cóż, trochę. Użytkownicy mogą przechowywać wiele adresów bitcoinów i nie są one powiązane z nazwami, adresami ani innymi danymi osobowymi. Jednak…

4. Jest całkowicie transparentny

… Bitcoin przechowuje szczegóły każdej pojedynczej transakcji, która kiedykolwiek zdarzyła się w sieci w ogromnej wersji księgi głównej, zwanej blockchain. Blockchain mówi wszystko.

Jeśli masz publicznie używany adres bitcoin, każdy może powiedzieć, ile bitcoinów jest przechowywanych pod tym adresem. Po prostu nie wiedzą, że to jest twoje.

Istnieją środki, które ludzie mogą podjąć, aby ich działania były bardziej nieprzejrzyste w sieci bitcoin, jak np. Nieużywanie tych samych adresów bitcoin i nie przenoszenie dużej ilości bitcoinów na jeden adres.

5. Opłaty za transakcje są niewielkie

Twój bank może pobrać opłatę w wysokości 10 £ za przelewy międzynarodowe. Bitcoin nie.

6. Jest szybki

Możesz wysyłać pieniądze w dowolne miejsce i przychodzi kilka minut później, jak tylko sieć bitcoin przetworzy płatność.

7. Nie podlega odrzuceniu

Gdy Twoje bitcoiny zostaną wysłane, nie otrzymasz ich z powrotem, chyba że odbiorca zwróci je tobie. Nie ma innej możliwości.

Gdzie kupić Bitcoin ?

Broker Opis Siedziba
COIN BASE Coinbase obsługuje jeden z najpopularniejszych portfeli i jest prostym sposobem na zakup bitcoinów. Bonus 5 USD przy rejestracji. USA Załóż darmowe konto z bonusem 10$
Localbitcoins dopasowuje kupujących i sprzedających online i osobiście, lokalnie na całym świecie.  Finlandia Założ darmowe konto
BitQuick BitQuick twierdzi, że jest jednym z najszybszych sposobów na kupno bitcoina. USA
CoinCorner CoinCorner umożliwia zakupy za pomocą kart kredytowych i debetowych dla zweryfikowanych użytkowników. Wyspa Man
Bitbargain Bitbargain ma szeroką gamę różnych metod płatności dla kupujących w Wielkiej Brytanii. UK
Xapo Xapo jest znany ze swojej łatwości użytkowania i skarbca chłodni bitcoin. USA